Eye of the game

Assists


League table

Switzerland - Super League
 1.Ulisses Garcia (SWI - Young Boys Bern)
 Giotto Morandi (SWI - Grasshopper)
 Pius Dorn (GER - Luzern)
 Cedric Itten (SWI - Young Boys Bern)
 5.Jeremy Guillemenot (SWI - Sint-Gall)
 Ardon Jashari (SWI - Luzern)
 Darian Males (SWI - Basel)
 Lukas Goertler (GER - Sint-Gall)
 Francis Momoh (NGA - Grasshopper)
 Hayao Kawabe (JPN - Grasshopper)
 Renato Steffen (SWI - Lugano)
 Chadrac Akolo (COD - Sint-Gall)
 13.Petar Pusic (SWI - Grasshopper)
 Taulant Xhaka (ALB - Basel)
 Fabian Rieder (SWI - Young Boys Bern)
 Roman Buess (SWI - Winterthur)
 Timothe Cognat (FRA - Servette)
 Zan Celar (SLO - Lugano)
 Maren Haile-Selassie (SWI - Lugano)
 Daouda Guindo (MLI - Sint-Gall)
 Miroslav Stevanovic (BIH - Servette)
 Christian Fassnacht (SWI - Young Boys Bern)
 Numa Lavanchy (SWI - Sion)
 Michael Lang (SWI - Basel)
 25.Mattia Bottani (SWI - Lugano)
 Ricardo Azevedo (SWI - Sint-Gall)
 Kevin Bua (SWI - Sion)
 Filip Stojilkovic (SWI - Sion)
 Dereck Kutesa (SWI - Servette)
 Renat Dadashov (AZE - Grasshopper)
 Donat Rrudhani (KOS - Young Boys Bern)
 Hicham Mahou (FRA - Lugano)
 Neftali Manzambi (SWI - Winterthur)
 Sylvio Ronny Rodelin (FRA - Servette)
 Milton Valenzuela (ARG - Lugano)
 Meschack Elia (COD - Young Boys Bern)
 Allan Arigoni (SWI - Lugano)
 Adrian Gantenbein (SWI - Winterthur)
 Boubacar Fofana (FRA - Servette)
 Pascal Schuerpf (SWI - Luzern)
 Ismajl Beka (KOS - Luzern)
 Max Meyer (GER - Luzern)
 Ylyas Chouaref (FRA - Sion)
 Antonio Marchesano (ITA - Zurich)
 Kastriot Imeri (SWI - Young Boys Bern)
 Bendeguz Bolla (HUN - Grasshopper)
 Filip Ugrinic (SWI - Young Boys Bern)
 Patrick Sutter (SWI - Sint-Gall)
 Joel Monteiro (POR - Young Boys Bern)
 Aiyegun Tosin (BEN - Zurich)
 Anto Grgic (SWI - Sion)
 Asumah Abubakar-Ankra (POR - Luzern)
 Sofyan Chader (FRA - Luzern)
 Loris Benito (SWI - Young Boys Bern)
 Ole Kristian Selnaes (NOR - Zurich)
 Lewin Blum (SWI - Young Boys Bern)
 Theo Valls (FRA - Servette)
 Jean Pierre Nsame (CMR - Young Boys Bern)
 Musa Araz (SWI - Sion)
 Denis Will Poha (FRA - Sion)
 Emmanuel Latte Lath (CIV - Sint-Gall)
 Christian Herc (SVK - Grasshopper)
 Martin Frydek (CZE - Luzern)
 64.Patrick Pflucke (GER - Servette)
 Chris Bedia (CIV - Servette)
 Lars Lukas Mai (GER - Lugano)
 Michael Kempter (PHI - Sint-Gall)
 Andy Pelmard (FRA - Basel)
 Reto Ziegler (SWI - Lugano)
 Jeremy Frick (SWI - Servette)
 Kasim Adams (GHA - Basel)
 Mohamed Draeger (TUN - Luzern)
 Nikola Boranijasevic (SRB - Zurich)
 Jonathan Okita (COD - Zurich)
 Nathanael Saintini (FRA - Sion)
 Tsiy-William Ndenge (GER - Grasshopper)
 Ayumu Seko (JPN - Grasshopper)
 Stefano Guidotti (SWI - Sint-Gall)
 Boris Babic (SWI - Lugano)
 Noah Loosli (SWI - Grasshopper)
 Wilfried Kanga (FRA - Young Boys Bern)
 Roman Macek (CZE - Lugano)
 Mohamed Amoura (ALG - Lugano)
 Joaquin Ardaiz (URU - Winterthur)
 Leon Dajaku (GER - Sint-Gall)
 Isaac Schmidt (SWI - Sint-Gall)
 Zeki Amdouni (SWI - Basel)
 Nicolas Ngamaleu (CMR - Young Boys Bern)
 Jordan Lefort (FRA - Young Boys Bern)
 Kaly Sene (SEN - Basel)
 Souleymane Diaby (CIV - Winterthur)
 Itaitinga (BRA - Sion)
 Dominik Schmid (SWI - Grasshopper)
 Luca Zuffi (SWI - Sion)
 Kevin Halabaku (KOS - Sion)
 Fidan Aliti (KOS - Zurich)
 Christian Witzig (SWI - Sint-Gall)
 Cheikh Niasse (SEN - Young Boys Bern)
 Tomas Ribeiro (POR - Grasshopper)
 Nicky Beloko (SWI - Luzern)
 Varol Tasar (GER - Luzern)
 Julian von Moos (SWI - Sint-Gall)
 Dan Ndoye (SWI - Basel)
 Christian Gentner (GER - Luzern)
 Arnau Comas (ESP - Basel)
 Andi Zeqiri (SWI - Basel)
 Bogdan Vyunnyk (UKR - Zurich)
 Jordi Quintilla (ESP - Sint-Gall)
 Ousmane Doumbia (CIV - Lugano)
 Thibault Corbaz (SWI - Winterthur)
 Blerim Dzemaili (SWI - Zurich)
 Fabian Frei (SWI - Basel)
 David von Ballmoos (SWI - Young Boys Bern)
 Kevin Rueegg (SWI - Young Boys Bern)
 Samba Diba (SEN - Servette)
 Marco Burch (SWI - Luzern)
 Bledian Krasniqi (SWI - Zurich)

Table by country

Germany
 1.Pius Dorn (GER - Luzern)
 2.Lukas Goertler (GER - Sint-Gall)
 3.Max Meyer (GER - Luzern)
 4.Varol Tasar (GER - Luzern)
 Christian Gentner (GER - Luzern)
 Patrick Pflucke (GER - Servette)
 Lars Lukas Mai (GER - Lugano)
 Tsiy-William Ndenge (GER - Grasshopper)
 Leon Dajaku (GER - Sint-Gall)
Spain
 1.Arnau Comas (ESP - Basel)
 Jordi Quintilla (ESP - Sint-Gall)
France
 1.Timothe Cognat (FRA - Servette)
 2.Sofyan Chader (FRA - Luzern)
 Theo Valls (FRA - Servette)
 Denis Will Poha (FRA - Sion)
 Ylyas Chouaref (FRA - Sion)
 Hicham Mahou (FRA - Lugano)
 Sylvio Ronny Rodelin (FRA - Servette)
 Boubacar Fofana (FRA - Servette)
 9.Wilfried Kanga (FRA - Young Boys Bern)
 Nathanael Saintini (FRA - Sion)
 Andy Pelmard (FRA - Basel)
 Jordan Lefort (FRA - Young Boys Bern)
Italy
 1.Antonio Marchesano (ITA - Zurich)
Argentina
 1.Milton Valenzuela (ARG - Lugano)
Brazil
 1.Itaitinga (BRA - Sion)
Cameroon
 1.Jean Pierre Nsame (CMR - Young Boys Bern)
 2.Nicolas Ngamaleu (CMR - Young Boys Bern)
Ghana
 1.Kasim Adams (GHA - Basel)
Nigeria
 1.Francis Momoh (NGA - Grasshopper)
Portugal
 1.Joel Monteiro (POR - Young Boys Bern)
 Asumah Abubakar-Ankra (POR - Luzern)
 3.Tomas Ribeiro (POR - Grasshopper)
Serbia
 1.Nikola Boranijasevic (SRB - Zurich)
Switzerland
 1.Ulisses Garcia (SWI - Young Boys Bern)
 Cedric Itten (SWI - Young Boys Bern)
 Giotto Morandi (SWI - Grasshopper)
 4.Renato Steffen (SWI - Lugano)
 Darian Males (SWI - Basel)
 Ardon Jashari (SWI - Luzern)
 Jeremy Guillemenot (SWI - Sint-Gall)
 8.Maren Haile-Selassie (SWI - Lugano)
 Michael Lang (SWI - Basel)
 Numa Lavanchy (SWI - Sion)
 Christian Fassnacht (SWI - Young Boys Bern)
 Roman Buess (SWI - Winterthur)
 Fabian Rieder (SWI - Young Boys Bern)
 Petar Pusic (SWI - Grasshopper)
 15.Loris Benito (SWI - Young Boys Bern)
 Filip Ugrinic (SWI - Young Boys Bern)
 Patrick Sutter (SWI - Sint-Gall)
 Anto Grgic (SWI - Sion)
 Lewin Blum (SWI - Young Boys Bern)
 Kastriot Imeri (SWI - Young Boys Bern)
 Musa Araz (SWI - Sion)
 Neftali Manzambi (SWI - Winterthur)
 Mattia Bottani (SWI - Lugano)
 Ricardo Azevedo (SWI - Sint-Gall)
 Kevin Bua (SWI - Sion)
 Filip Stojilkovic (SWI - Sion)
 Dereck Kutesa (SWI - Servette)
 Allan Arigoni (SWI - Lugano)
 Adrian Gantenbein (SWI - Winterthur)
 Pascal Schuerpf (SWI - Luzern)
 31.Nicky Beloko (SWI - Luzern)
 Luca Zuffi (SWI - Sion)
 Christian Witzig (SWI - Sint-Gall)
 Dominik Schmid (SWI - Grasshopper)
 Dan Ndoye (SWI - Basel)
 Julian von Moos (SWI - Sint-Gall)
 David von Ballmoos (SWI - Young Boys Bern)
 Andi Zeqiri (SWI - Basel)
 Thibault Corbaz (SWI - Winterthur)
 Blerim Dzemaili (SWI - Zurich)
 Fabian Frei (SWI - Basel)
 Kevin Rueegg (SWI - Young Boys Bern)
 Marco Burch (SWI - Luzern)
 Reto Ziegler (SWI - Lugano)
 Jeremy Frick (SWI - Servette)
 Stefano Guidotti (SWI - Sint-Gall)
 Boris Babic (SWI - Lugano)
 Noah Loosli (SWI - Grasshopper)
 Isaac Schmidt (SWI - Sint-Gall)
 Zeki Amdouni (SWI - Basel)
 Bledian Krasniqi (SWI - Zurich)
Czech Republic
 1.Martin Frydek (CZE - Luzern)
 2.Roman Macek (CZE - Lugano)
Uruguay
 1.Joaquin Ardaiz (URU - Winterthur)
Albania
 1.Taulant Xhaka (ALB - Basel)
Azerbaijan
 1.Renat Dadashov (AZE - Grasshopper)
Bosnia-Herzegovina
 1.Miroslav Stevanovic (BIH - Servette)
Hungary
 1.Bendeguz Bolla (HUN - Grasshopper)
Norway
 1.Ole Kristian Selnaes (NOR - Zurich)
Slovakia
 1.Christian Herc (SVK - Grasshopper)
Slovenia
 1.Zan Celar (SLO - Lugano)
Ukraine
 1.Bogdan Vyunnyk (UKR - Zurich)
Algeria
 1.Mohamed Amoura (ALG - Lugano)
Benin
 1.Aiyegun Tosin (BEN - Zurich)
Ivory Coast
 1.Emmanuel Latte Lath (CIV - Sint-Gall)
 2.Ousmane Doumbia (CIV - Lugano)
 Souleymane Diaby (CIV - Winterthur)
 Chris Bedia (CIV - Servette)
Mali
 1.Daouda Guindo (MLI - Sint-Gall)
Senegal
 1.Cheikh Niasse (SEN - Young Boys Bern)
 Samba Diba (SEN - Servette)
 Kaly Sene (SEN - Basel)
Tunisia
 1.Mohamed Draeger (TUN - Luzern)
Japan
 1.Hayao Kawabe (JPN - Grasshopper)
 2.Ayumu Seko (JPN - Grasshopper)
Philippines
 1.Michael Kempter (PHI - Sint-Gall)
Kosovo
 1.Donat Rrudhani (KOS - Young Boys Bern)
 Ismajl Beka (KOS - Luzern)
 3.Fidan Aliti (KOS - Zurich)
 Kevin Halabaku (KOS - Sion)
DR Congo
 1.Chadrac Akolo (COD - Sint-Gall)
 2.Meschack Elia (COD - Young Boys Bern)
 3.Jonathan Okita (COD - Zurich)