1. | Chris Bedia (CIv - Servette) | 10 |
2. | Jonathan Okita (RDC - Zurich) | 9 |
| Jean Pierre Nsame (Cam - Young Boys Berne) | 9 |
4. | Zan Celar (Sln - Lugano) | 8 |
| Kaly Sene (Sén - Lausanne) | 8 |
6. | Sayfallah Ltaief (Tun - Winterthur) | 7 |
| Chadrac Akolo (RDC - Saint-Gall) | 7 |
| Tsiy-William Ndenge (All - Grasshopper) | 7 |
9. | Antonio Marchesano (Ita - Zurich) | 6 |
| Matteo Di Giusto (Sui - Winterthur) | 6 |
| Kevin Omoruyi (Esp - Yverdon) | 6 |
| Joel Monteiro (Por - Young Boys Berne) | 6 |
13. | Samuel Ballet (Sui - Winterthur) | 5 |
| Cedric Itten (Sui - Young Boys Berne) | 5 |
| Enzo Crivelli (Fra - Servette) | 5 |
| Varol Tasar (All - Yverdon) | 5 |
| Meschack Elia (RDC - Young Boys Berne) | 5 |
18. | Sofyan Chader (Fra - Lucerne) | 4 |
| Alban Ajdini (Kos - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 4 |
| Aldin Turkes (Sui - Winterthur) | 4 |
| Max Meyer (All - Lucerne) | 4 |
| Silvere Ganvoula (Cgo - Young Boys Berne) | 4 |
| Ismael Gharbi (Fra - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 4 |
| Awer Mabil (Aus - Grasshopper) | 4 |
| Shkelqim Vladi (Kos - Lugano) | 4 |
| Boris Cespedes (Bol - Yverdon) | 4 |
| Lars Villiger (Sui - Lucerne) | 4 |
| Renato Steffen (Sui - Lugano) | 4 |
| Bledian Krasniqi (Sui - Zurich) | 4 |
| Ardon Jashari (Sui - Lucerne) | 4 |
| Willem Geubbels (Fra - Saint-Gall) | 4 |
| Alvyn Sanches (Por - Lausanne) | 4 |
33. | Dorian Babunski (Mac - Grasshopper) | 3 |
| Filip Ugrinic (Sui - Young Boys Berne) | 3 |
| Liridon Mulaj (Sui - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 3 |
| Francis Momoh (Nga - Grasshopper) | 3 |
| Jeremy Guillemenot (Sui - Servette) | 3 |
| Aymen Mahious (Alg - Yverdon) | 3 |
| Mergim Qarri (Sui - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 3 |
| Yanis Cimignani (Fra - Lugano) | 3 |
| Thibault Klidje (Tog - Lucerne) | 3 |
| Noe Dussenne (Bel - Lausanne) | 3 |
| Darian Males (Sui - Young Boys Berne) | 3 |
| Fabian Frei (Sui - Bâle) | 3 |
| Bendeguz Bolla (Hon - Servette) | 3 |
| Nikola Katic (Cro - Zurich) | 3 |
| Samuel Kalu (Nga - Lausanne) | 3 |
| Uran Bislimi (Sui - Lugano) | 3 |
| Pius Dorn (All - Lucerne) | 3 |
| Jonathan Sabbatini (Uru - Lugano) | 3 |
| Dereck Kutesa (Sui - Servette) | 3 |
| Fabian Schubert (Aut - Saint-Gall) | 3 |
| Brighton Labeau (Mtq - Lausanne) | 3 |
| Mihailo Stevanovic (Sui - Saint-Gall) | 3 |
| Filipe Ferreira (Sui - Grasshopper) | 3 |
| Albert Vallci (Aut - Saint-Gall) | 3 |
57. | Ebrima Colley (Gam - Young Boys Berne) | 2 |
| Anton Kade (All - Bâle) | 2 |
| Nishan Burkart (Sui - Winterthur) | 2 |
| Jonathan Dubasin (Bel - Bâle) | 2 |
| Gabriel Sigua (Géo - Bâle) | 2 |
| Hadj Mahmoud (Tun - Lugano) | 2 |
| Alexis Antunes (Sui - Servette) | 2 |
| Florian Danho (Fra - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 2 |
| Albian Hajdari (Sui - Lugano) | 2 |
| Pascal Schuerpf (Sui - Grasshopper) | 2 |
| Renato Veiga (Por - Bâle) | 2 |
| Severin Ottiger (Sui - Lucerne) | 2 |
| Elies Mahmoud (Fra - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 2 |
| Djordje Jovanovic (Ser - Bâle) | 2 |
| Giotto Morandi (Sui - Grasshopper) | 2 |
| Loris Benito (Sui - Young Boys Berne) | 2 |
| Jakub Kadak (Svq - Lucerne) | 2 |
| Thierno Barry (Fra - Bâle) | 2 |
| Fabian Rohner (Sui - Zurich) | 2 |
| Randy Schneider (Sui - Winterthur) | 2 |
| Finn van Breemen (P-B - Bâle) | 2 |
| Donat Rrudhani (Kos - Young Boys Berne) | 2 |
| Miroslav Stevanovic (B-H - Servette) | 2 |
| Evans Maurin (Fra - Yverdon) | 2 |
| Jean-Kevin Augustin (Fra - Bâle) | 2 |
| Christopher Lungoyi (Sui - Yverdon) | 2 |
| Rares Ilie (Rou - Lausanne) | 2 |
| Aliou Balde (Sén - Lausanne) | 2 |
| Roman Buess (Sui - Winterthur) | 2 |
| Lindrit Kamberi (Sui - Zurich) | 2 |
| Daniel Afriyie (Gha - Zurich) | 2 |
88. | Rodrigo Conceicao (Por - Zurich) | 1 |
| Asumah Abubakar-Ankra (Por - Lucerne) | 1 |
| Sandro Lauper (Sui - Young Boys Berne) | 1 |
| Denis Simani (Alb - Lucerne) | 1 |
| Tobias Schaettin (Sui - Winterthur) | 1 |
| Loic Luethi (Sui - Winterthur) | 1 |
| Luca Zuffi (Sui - Winterthur) | 1 |
| Trae Coyle (Ang - Lausanne) | 1 |
| Anthony Sauthier (Sui - Yverdon) | 1 |
| Gael Ondoua (Cam - Servette) | 1 |
| Isaac Schmidt (Sui - Saint-Gall) | 1 |
| Remo Arnold (Sui - Winterthur) | 1 |
| Julian von Moos (Sui - Saint-Gall) | 1 |
| Taulant Xhaka (Alb - Bâle) | 1 |
| Giovani Bamba (Ago - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 1 |
| Steve Rouiller (Sui - Servette) | 1 |
| Albin Krasniqi (Kos - Saint-Gall) | 1 |
| Gabriel Kyeremateng (All - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 1 |
| Ayman El Wafi (Mar - Lugano) | 1 |
| Teddy Okou (Fra - Lucerne) | 1 |
| Mischa Eberhard (Sui - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 1 |
| Dominik Schwizer (Sui - Lausanne) | 1 |
| Mohamed Draeger (Tun - Bâle) | 1 |
| Mattia Zanotti (Ita - Saint-Gall) | 1 |
| Benjamin Kololli (Kos - Bâle) | 1 |
| Timothe Cognat (Fra - Servette) | 1 |
| Armstrong Oko-Flex (Ang - Zurich) | 1 |
| Boris Babic (Sui - Lugano) | 1 |
| Arnau Comas (Esp - Bâle) | 1 |
| Mihael Klepac (Cro - Yverdon) | 1 |
| Sylvio Ronny Rodelin (Fra - Servette) | 1 |
| Basil Stillhart (Sui - Winterthur) | 1 |
| Dan Ndoye (Sui - Bâle) | 1 |
| Patrick Pflucke (All - Servette) | 1 |
| Fabian Rieder (Sui - Young Boys Berne) | 1 |
| Renat Dadashov (Aze - Grasshopper) | 1 |
| Christian Witzig (Sui - Saint-Gall) | 1 |
| Sahmkou Camara (Fra - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 1 |
| Bradley Fink (Sui - Grasshopper) | 1 |
| Andrin Hunziker (Sui - Bâle) | 1 |
| Milton Valenzuela (Arg - Lugano) | 1 |
| Mattia Bottani (Sui - Lugano) | 1 |
| Ifeanyi Matthew (Nga - Zurich) | 1 |
| Mohamed Amoura (Alg - Lugano) | 1 |
| Lukas Goertler (All - Saint-Gall) | 1 |
| Fabian Lustenberger (Sui - Young Boys Berne) | 1 |
| Martim Marques (Por - Lugano) | 1 |
| Kreshnik Hajrizi (Kos - Lugano) | 1 |
| Lucas Pos (Sui - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 1 |
| Theo Ndicka Matam (Fra - Grasshopper) | 1 |
| Ulisses Garcia (Sui - Young Boys Berne) | 1 |
| Yoan Severin (Fra - Servette) | 1 |
| Jordi Quintilla (Esp - Saint-Gall) | 1 |
| Chris Kablan (Sui - Lausanne) | 1 |
| Lukasz Lakomy (Pol - Young Boys Berne) | 1 |
| Jhon Espinoza (Équ - Lugano) | 1 |
| Betim Fazliji (Kos - Saint-Gall) | 1 |
| Nikola Boranijasevic (Ser - Zurich) | 1 |
| Theodor Corbeanu (Can - Grasshopper) | 1 |
| Adrian Gantenbein (Sui - Winterthur) | 1 |
| Romeo Beney (Sui - Bâle) | 1 |
| Roman Macek (Tch - Lugano) | 1 |
| Lizeiro (Bré - Yverdon) | 1 |
| Maurice Malone (All - Bâle) | 1 |
| Nikolaj Moeller (Suè - Saint-Gall) | 1 |
| William Le Pogam (Fra - Yverdon) | 1 |