1. | Renato Steffen (ZWI - Lugano) | 10 |
2. | Ulisses Garcia (ZWI - Young Boys Bern) | 5 |
| Lewin Blum (ZWI - Young Boys Bern) | 5 |
| Pius Dorn (DUI - Lucerne) | 5 |
| Theodor Corbeanu (CAN - Grasshopper) | 5 |
6. | Martin Frydek (CZE - Lucerne) | 4 |
| Jonathan Sabbatini (URU - Lugano) | 4 |
| Giotto Morandi (ZWI - Grasshopper) | 4 |
| Varol Tasar (DUI - Yverdon) | 4 |
| Filip Ugrinic (ZWI - Young Boys Bern) | 4 |
| Mergim Qarri (ZWI - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 4 |
| Adrian Guerrero (SPA - FC Zurich) | 4 |
| Dereck Kutesa (ZWI - Servette) | 4 |
14. | Awer Mabil (AUS - Grasshopper) | 3 |
| Alexandre Jankewitz (ZWI - Winterthur) | 3 |
| Antonio Marchesano (ITA - FC Zurich) | 3 |
| Elies Mahmoud (FRA - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 3 |
| Willem Geubbels (FRA - Saint-Gall) | 3 |
| Adrian Gantenbein (ZWI - Winterthur) | 3 |
| Rares Ilie (ROM - Lausanne) | 3 |
| Anthony Sauthier (ZWI - Yverdon) | 3 |
| Mattia Zanotti (ITA - Saint-Gall) | 3 |
| Timothe Cognat (FRA - Servette) | 3 |
| Julian von Moos (ZWI - Saint-Gall) | 3 |
| Ifeanyi Matthew (NGA - FC Zurich) | 3 |
| Christian Witzig (ZWI - Saint-Gall) | 3 |
| Dominik Schmid (ZWI - FC Bazel) | 3 |
| Matteo Di Giusto (ZWI - Winterthur) | 3 |
| Sayfallah Ltaief (TUN - Winterthur) | 3 |
| Chris Bedia (IVO - Servette) | 3 |
| Uran Bislimi (ZWI - Lugano) | 3 |
| Samir Ramizi (SRB - Winterthur) | 3 |
| Samuel Ballet (ZWI - Winterthur) | 3 |
| Meschack Elia (COD - Young Boys Bern) | 3 |
35. | Alban Ajdini (KOS - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 2 |
| Nikola Boranijasevic (SRB - FC Zurich) | 2 |
| Luca Zuffi (ZWI - Winterthur) | 2 |
| Bendeguz Bolla (HON - Servette) | 2 |
| Miroslav Stevanovic (BIH - Servette) | 2 |
| Samuel Kalu (NGA - Lausanne) | 2 |
| Bradley Mazikou (CGO - Servette) | 2 |
| Francis Momoh (NGA - Grasshopper) | 2 |
| Toichi Suzuki (JPN - Lausanne) | 2 |
| Shkelqim Vladi (KOS - Lugano) | 2 |
| Teddy Okou (FRA - Lucerne) | 2 |
| Ismael Gharbi (FRA - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 2 |
| Djordje Jovanovic (SRB - FC Bazel) | 2 |
| Randy Schneider (ZWI - Winterthur) | 2 |
| Bradley Fink (ZWI - Grasshopper) | 2 |
| Zan Celar (SLO - Lugano) | 2 |
| Bastien Toma (ZWI - Saint-Gall) | 2 |
| Daniel Afriyie (GHA - FC Zurich) | 2 |
| Darian Males (ZWI - Young Boys Bern) | 2 |
| Dan Ndoye (ZWI - FC Bazel) | 2 |
| Lars Villiger (ZWI - Lucerne) | 2 |
| Ebrima Colley (GAM - Young Boys Bern) | 2 |
| Amir Abrashi (ALB - Grasshopper) | 2 |
| Antoine Bernede (FRA - Lausanne) | 2 |
| Anto Grgic (ZWI - Lugano) | 2 |
| William Le Pogam (FRA - Yverdon) | 2 |
| Lukasz Lakomy (POL - Young Boys Bern) | 2 |
| Kaly Sene (SEN - Lausanne) | 2 |
| Mattia Bottani (ZWI - Lugano) | 2 |
| Cheick Conde (GUI - FC Zurich) | 2 |
| Fabian Rohner (ZWI - FC Zurich) | 2 |
| Ardon Jashari (ZWI - Lucerne) | 2 |
| Haithem Loucif (ALG - Yverdon) | 2 |
| Jordi Quintilla (SPA - Saint-Gall) | 2 |
| Anthony Baron (GLP - Servette) | 2 |
70. | Fabian Frei (ZWI - FC Bazel) | 1 |
| Florian Danho (FRA - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 1 |
| Sandro Lauper (ZWI - Young Boys Bern) | 1 |
| Souleymane Diaby (IVO - Winterthur) | 1 |
| Leon Avdullahu (ZWI - FC Bazel) | 1 |
| Yanis Cimignani (FRA - Lugano) | 1 |
| Ogou Akichi (IVO - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 1 |
| Chima Okoroji (ENG - Saint-Gall) | 1 |
| Noah Persson (ZWE - Young Boys Bern) | 1 |
| Fousseni Diabate (MLI - Lausanne) | 1 |
| Joel Monteiro (POR - Young Boys Bern) | 1 |
| Anton Kade (DUI - FC Bazel) | 1 |
| Mohamed Aly Camara (GUI - Young Boys Bern) | 1 |
| Cheikh Niasse (SEN - Young Boys Bern) | 1 |
| Silvere Ganvoula (CGO - Young Boys Bern) | 1 |
| Thierno Barry (FRA - FC Bazel) | 1 |
| Yusuf Demir (AUT - FC Bazel) | 1 |
| Aldin Turkes (ZWI - Winterthur) | 1 |
| Filipe Ferreira (ZWI - Grasshopper) | 1 |
| Keigo Tsunemoto (JPN - Servette) | 1 |
| Florian Hoxha (KOS - Grasshopper) | 1 |
| Gregory Karlen (ZWI - Saint-Gall) | 1 |
| Gabriel Kyeremateng (DUI - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 1 |
| Olivier Custodio (ZWI - Lausanne) | 1 |
| Abdallah Mohamed (COM - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 1 |
| Asumah Abubakar-Ankra (POR - Lucerne) | 1 |
| Niklas Gunnarsson (NOR - Yverdon) | 1 |
| Dario Ulrich (ZWI - Lucerne) | 1 |
| Yoan Severin (FRA - Servette) | 1 |
| Jean Pierre Nsame (KMR - Young Boys Bern) | 1 |
| Cedric Itten (ZWI - Young Boys Bern) | 1 |
| Max Meyer (DUI - Lucerne) | 1 |
| Sergio Lopez (SPA - FC Bazel) | 1 |
| Finn van Breemen (NED - FC Bazel) | 1 |
| Johan Kury (ZWI - Yverdon) | 1 |
| Loris Benito (ZWI - Young Boys Bern) | 1 |
| Brian Beyer (FRA - Yverdon) | 1 |
| Fabian Schubert (AUT - Saint-Gall) | 1 |
| Alexis Antunes (ZWI - Servette) | 1 |
| Tsiy-William Ndenge (DUI - Grasshopper) | 1 |
| Nikolaj Moeller (ZWE - Saint-Gall) | 1 |
| Wouter Burger (NED - FC Bazel) | 1 |
| Kastriot Imeri (ZWI - Young Boys Bern) | 1 |
| Mohamed Amoura (ALG - Lugano) | 1 |
| Noe Dussenne (BEL - Lausanne) | 1 |
| Fabian Rieder (ZWI - Young Boys Bern) | 1 |
| Evans Maurin (FRA - Yverdon) | 1 |
| Roman Macek (CZE - Lugano) | 1 |
| Kevin Spadanuda (ZWI - Lucerne) | 1 |
| Christopher Lungoyi (ZWI - Yverdon) | 1 |
| Tobias Schaettin (ZWI - Winterthur) | 1 |
| Ricardo Azevedo (ZWI - Yverdon) | 1 |
| Stjepan Kukuruzovic (KRO - Lausanne) | 1 |
| Jonathan Dubasin (BEL - FC Bazel) | 1 |
| Renato Veiga (POR - FC Bazel) | 1 |
| Mauro Rodrigues (GBS - Yverdon) | 1 |
| Mihailo Stevanovic (ZWI - Saint-Gall) | 1 |
| Gael Ondoua (KMR - Servette) | 1 |
| Rodrigo Conceicao (POR - FC Zurich) | 1 |
| Pascal Schuerpf (ZWI - Grasshopper) | 1 |
| Sofyan Chader (FRA - Lucerne) | 1 |
| Jonathan Okita (COD - FC Zurich) | 1 |
| Lizeiro (BRA - Yverdon) | 1 |
| Kemal Ademi (ZWI - Lucerne) | 1 |
| Taulant Xhaka (ALB - FC Bazel) | 1 |
| Adrian Durrer (ZWI - Lugano) | 1 |