Eye of the game

Goalscorers


League table

Switzerland - Super League
 1.Jean Pierre Nsame (CMR - Young Boys Bern)12 
 2.Cedric Itten (SWI - Young Boys Bern)
 Zan Celar (SLO - Lugano)
 4.Hayao Kawabe (JPN - Grasshopper)
 5.Max Meyer (GER - Luzern)
 6.Lukas Goertler (GER - Sint-Gall)
 Emmanuel Latte Lath (CIV - Sint-Gall)
 Jeremy Guillemenot (SWI - Sint-Gall)
 9.Mario Balotelli (ITA - Sion)
 Filip Stojilkovic (SWI - Sion)
 11.Giovanni Sio (CIV - Sion)
 Bradley Fink (SWI - Basel)
 Meschack Elia (COD - Young Boys Bern)
 Andi Zeqiri (SWI - Basel)
 Jonathan Okita (COD - Zurich)
 Chadrac Akolo (COD - Sint-Gall)
 Aiyegun Tosin (BEN - Zurich)
 Renat Dadashov (AZE - Grasshopper)
 Dejan Sorgic (SRB - Luzern)
 Matteo Di Giusto (SWI - Winterthur)
 Zeki Amdouni (SWI - Basel)
 22.Boubacar Fofana (FRA - Servette)
 Renato Steffen (SWI - Lugano)
 Guilherme Schettine (BRA - Grasshopper)
 Tsiy-William Ndenge (GER - Grasshopper)
 Mohamed Amoura (ALG - Lugano)
 Miroslav Stevanovic (BIH - Servette)
 Mohamed Draeger (TUN - Luzern)
 Christian Herc (SVK - Grasshopper)
 Christian Fassnacht (SWI - Young Boys Bern)
 Marco Burch (SWI - Luzern)
 Fabian Schubert (AUT - Sint-Gall)
 Julian von Moos (SWI - Sint-Gall)
 Fabian Rieder (SWI - Young Boys Bern)
 Wilfried Kanga (FRA - Young Boys Bern)
 Wouter Burger (NED - Basel)
 Roman Buess (SWI - Winterthur)
 Pascal Schuerpf (SWI - Luzern)
 39.Blerim Dzemaili (SWI - Zurich)
 Bendeguz Bolla (HUN - Grasshopper)
 Jonathan Sabbatini (URU - Lugano)
 Samir Ramizi (SRB - Winterthur)
 Dan Ndoye (SWI - Basel)
 Tomas Ribeiro (POR - Grasshopper)
 Arnau Comas (ESP - Basel)
 Sofyan Chader (FRA - Luzern)
 Dereck Kutesa (SWI - Servette)
 Boris Babic (SWI - Lugano)
 Ignacio Aliseda (ARG - Lugano)
 Itaitinga (BRA - Sion)
 Darian Males (SWI - Basel)
 Chris Bedia (CIV - Servette)
 Reto Ziegler (SWI - Lugano)
 Kastriot Imeri (SWI - Young Boys Bern)
 Basil Stillhart (SWI - Sint-Gall)
 Jean-Kevin Augustin (FRA - Basel)
 Asumah Abubakar-Ankra (POR - Luzern)
 Timothe Cognat (FRA - Servette)
 Roko Simic (CRO - Zurich)
 Patrick Pflucke (GER - Servette)
 61.Sylvio Ronny Rodelin (FRA - Servette)
 Mirlind Kryeziu (KOS - Zurich)
 Nikola Katic (CRO - Zurich)
 Sandro Lauper (SWI - Young Boys Bern)
 Willem Geubbels (FRA - Sint-Gall)
 Filip Ugrinic (SWI - Young Boys Bern)
 Christian Witzig (SWI - Sint-Gall)
 Alexis Antunes (SWI - Servette)
 Benjamin Mbunga Kimpioka (SWE - Luzern)
 Wylan Cyprien (FRA - Sion)
 Petar Pusic (SWI - Grasshopper)
 Ardon Jashari (SWI - Luzern)
 Theo Valls (FRA - Servette)
 Nishan Burkart (SWI - Winterthur)
 Marc Hornschuh (GER - Zurich)
 Ousmane Doumbia (CIV - Lugano)
 Steve Rouiller (SWI - Servette)
 Stephan Seiler (SWI - Winterthur)
 Uran Bislimi (KOS - Lugano)
 Vincent Sierro (SWI - Young Boys Bern)
 Antonio Marchesano (ITA - Zurich)
 Dimitri Cavare (GLP - Sion)
 Musa Araz (SWI - Sion)
 Florian Kamberi (ALB - Winterthur)
 Samuel Ballet (SWI - Winterthur)
 Giotto Morandi (SWI - Grasshopper)
 Ulisses Garcia (SWI - Young Boys Bern)
 Jakub Kadak (SVK - Luzern)
 Christian Gentner (GER - Luzern)
 Moritz Bauer (AUT - Servette)
 David Douline (FRA - Servette)
 Nicolas Ngamaleu (CMR - Young Boys Bern)
 Luca Zuffi (SWI - Sion)
 Hicham Mahou (FRA - Lugano)
 Noah De Queiroz (SWI - Lugano)
 Joel Schmied (SWI - Sion)
 Ylyas Chouaref (FRA - Sion)
 Enzo Crivelli (FRA - Servette)
 Gregory Karlen (SWI - Sint-Gall)
 Daouda Guindo (MLI - Sint-Gall)
 Cedric Zesiger (SWI - Young Boys Bern)
 Isaac Schmidt (SWI - Sint-Gall)
 Dion Kacuri (SWI - Grasshopper)
 Denis Will Poha (FRA - Sion)
 Pius Dorn (GER - Luzern)
 Nicky Beloko (SWI - Luzern)
 Francis Momoh (NGA - Grasshopper)
 Maren Haile-Selassie (SWI - Lugano)
 Mattia Bottani (SWI - Lugano)
 Francisco Rodriguez (SWI - Winterthur)
 Fabian Rohner (SWI - Zurich)
 Hadj Mahmoud (TUN - Lugano)
 Filipe Ferreira (SWI - Grasshopper)

Table by country

Germany
 1.Max Meyer (GER - Luzern)
 2.Lukas Goertler (GER - Sint-Gall)
 3.Tsiy-William Ndenge (GER - Grasshopper)
 4.Patrick Pflucke (GER - Servette)
 5.Pius Dorn (GER - Luzern)
 Christian Gentner (GER - Luzern)
 Marc Hornschuh (GER - Zurich)
Spain
 1.Arnau Comas (ESP - Basel)
France
 1.Wilfried Kanga (FRA - Young Boys Bern)
 Boubacar Fofana (FRA - Servette)
 3.Jean-Kevin Augustin (FRA - Basel)
 Timothe Cognat (FRA - Servette)
 Sofyan Chader (FRA - Luzern)
 6.Enzo Crivelli (FRA - Servette)
 Ylyas Chouaref (FRA - Sion)
 Hicham Mahou (FRA - Lugano)
 David Douline (FRA - Servette)
 Denis Will Poha (FRA - Sion)
 Sylvio Ronny Rodelin (FRA - Servette)
 Willem Geubbels (FRA - Sint-Gall)
 Wylan Cyprien (FRA - Sion)
 Theo Valls (FRA - Servette)
Italy
 1.Mario Balotelli (ITA - Sion)
 2.Antonio Marchesano (ITA - Zurich)
Netherlands
 1.Wouter Burger (NED - Basel)
Argentina
 1.Ignacio Aliseda (ARG - Lugano)
Brazil
 1.Guilherme Schettine (BRA - Grasshopper)
 2.Itaitinga (BRA - Sion)
Cameroon
 1.Jean Pierre Nsame (CMR - Young Boys Bern)12 
 2.Nicolas Ngamaleu (CMR - Young Boys Bern)
Croatia
 1.Roko Simic (CRO - Zurich)
 2.Nikola Katic (CRO - Zurich)
Nigeria
 1.Francis Momoh (NGA - Grasshopper)
Portugal
 1.Asumah Abubakar-Ankra (POR - Luzern)
 Tomas Ribeiro (POR - Grasshopper)
Serbia
 1.Dejan Sorgic (SRB - Luzern)
 2.Samir Ramizi (SRB - Winterthur)
Sweden
 1.Benjamin Mbunga Kimpioka (SWE - Luzern)
Switzerland
 1.Cedric Itten (SWI - Young Boys Bern)
 2.Jeremy Guillemenot (SWI - Sint-Gall)
 3.Filip Stojilkovic (SWI - Sion)
 4.Zeki Amdouni (SWI - Basel)
 Matteo Di Giusto (SWI - Winterthur)
 Andi Zeqiri (SWI - Basel)
 Bradley Fink (SWI - Basel)
 8.Marco Burch (SWI - Luzern)
 Pascal Schuerpf (SWI - Luzern)
 Roman Buess (SWI - Winterthur)
 Fabian Rieder (SWI - Young Boys Bern)
 Julian von Moos (SWI - Sint-Gall)
 Christian Fassnacht (SWI - Young Boys Bern)
 Renato Steffen (SWI - Lugano)
 15.Basil Stillhart (SWI - Sint-Gall)
 Reto Ziegler (SWI - Lugano)
 Kastriot Imeri (SWI - Young Boys Bern)
 Darian Males (SWI - Basel)
 Dereck Kutesa (SWI - Servette)
 Dan Ndoye (SWI - Basel)
 Blerim Dzemaili (SWI - Zurich)
 Boris Babic (SWI - Lugano)
 23.Noah De Queiroz (SWI - Lugano)
 Joel Schmied (SWI - Sion)
 Luca Zuffi (SWI - Sion)
 Gregory Karlen (SWI - Sint-Gall)
 Cedric Zesiger (SWI - Young Boys Bern)
 Isaac Schmidt (SWI - Sint-Gall)
 Dion Kacuri (SWI - Grasshopper)
 Nicky Beloko (SWI - Luzern)
 Maren Haile-Selassie (SWI - Lugano)
 Mattia Bottani (SWI - Lugano)
 Francisco Rodriguez (SWI - Winterthur)
 Fabian Rohner (SWI - Zurich)
 Ulisses Garcia (SWI - Young Boys Bern)
 Ardon Jashari (SWI - Luzern)
 Sandro Lauper (SWI - Young Boys Bern)
 Filip Ugrinic (SWI - Young Boys Bern)
 Christian Witzig (SWI - Sint-Gall)
 Alexis Antunes (SWI - Servette)
 Petar Pusic (SWI - Grasshopper)
 Giotto Morandi (SWI - Grasshopper)
 Nishan Burkart (SWI - Winterthur)
 Steve Rouiller (SWI - Servette)
 Stephan Seiler (SWI - Winterthur)
 Vincent Sierro (SWI - Young Boys Bern)
 Musa Araz (SWI - Sion)
 Samuel Ballet (SWI - Winterthur)
 Filipe Ferreira (SWI - Grasshopper)
Uruguay
 1.Jonathan Sabbatini (URU - Lugano)
Albania
 1.Florian Kamberi (ALB - Winterthur)
Austria
 1.Fabian Schubert (AUT - Sint-Gall)
 2.Moritz Bauer (AUT - Servette)
Azerbaijan
 1.Renat Dadashov (AZE - Grasshopper)
Bosnia-Herzegovina
 1.Miroslav Stevanovic (BIH - Servette)
Hungary
 1.Bendeguz Bolla (HUN - Grasshopper)
Slovakia
 1.Christian Herc (SVK - Grasshopper)
 2.Jakub Kadak (SVK - Luzern)
Slovenia
 1.Zan Celar (SLO - Lugano)
Algeria
 1.Mohamed Amoura (ALG - Lugano)
Benin
 1.Aiyegun Tosin (BEN - Zurich)
Ivory Coast
 1.Emmanuel Latte Lath (CIV - Sint-Gall)
 2.Giovanni Sio (CIV - Sion)
 3.Chris Bedia (CIV - Servette)
 4.Ousmane Doumbia (CIV - Lugano)
Mali
 1.Daouda Guindo (MLI - Sint-Gall)
Tunisia
 1.Mohamed Draeger (TUN - Luzern)
 2.Hadj Mahmoud (TUN - Lugano)
Japan
 1.Hayao Kawabe (JPN - Grasshopper)
Kosovo
 1.Mirlind Kryeziu (KOS - Zurich)
 Uran Bislimi (KOS - Lugano)
Guadeloupe
 1.Dimitri Cavare (GLP - Sion)
DR Congo
 1.Jonathan Okita (COD - Zurich)
 Chadrac Akolo (COD - Sint-Gall)
 Meschack Elia (COD - Young Boys Bern)