Eye of the game

Attacking duos


League table

Switzerland - Super League
 1.Max Meyer - Pius Dorn (Luzern)
 Jean Pierre Nsame - Cedric Itten (Young Boys Bern)
 Jean Pierre Nsame - Ulisses Garcia (Young Boys Bern)
 Chadrac Akolo - Jeremy Guillemenot (Sint-Gall)
 5.Itaitinga - Filip Stojilkovic (Sion)
 Darian Males - Arnau Comas (Basel)
 Matteo Di Giusto - Adrian Gantenbein (Winterthur)
 Renato Steffen - Mohamed Amoura (Lugano)
 Petar Pusic - Tomas Ribeiro (Grasshopper)
 Hayao Kawabe - Francis Momoh (Grasshopper)
 Tsiy-William Ndenge - Renat Dadashov (Grasshopper)
 Ulisses Garcia - Cedric Itten (Young Boys Bern)
 Miroslav Stevanovic - Timothe Cognat (Servette)
 Chadrac Akolo - Emmanuel Latte Lath (Sint-Gall)
 Michael Lang - Bradley Fink (Basel)
 Renato Steffen - Zan Celar (Lugano)
 Wilfried Kanga - Fabian Rieder (Young Boys Bern)
 Pascal Schuerpf - Ismajl Beka (Luzern)
 Hayao Kawabe - Giotto Morandi (Grasshopper)
 Hayao Kawabe - Christian Herc (Grasshopper)
 Miroslav Stevanovic - Theo Valls (Servette)
 Hayao Kawabe - Renat Dadashov (Grasshopper)
 23.Dejan Sorgic - Sofyan Chader (Luzern)
 Neftali Manzambi - Stephan Seiler (Winterthur)
 Ousmane Doumbia - Maren Haile-Selassie (Lugano)
 Hicham Mahou - Uran Bislimi (Lugano)
 Dereck Kutesa - Boubacar Fofana (Servette)
 Mohamed Draeger - Ardon Jashari (Luzern)
 Christian Herc - Francis Momoh (Grasshopper)
 Zan Celar - Lars Lukas Mai (Lugano)
 Guilherme Schettine - Giotto Morandi (Grasshopper)
 Steve Rouiller - Patrick Pflucke (Servette)
 Dejan Sorgic - Ardon Jashari (Luzern)
 Pascal Schuerpf - Marco Burch (Luzern)
 Guilherme Schettine - Petar Pusic (Grasshopper)
 Hayao Kawabe - Petar Pusic (Grasshopper)
 Emmanuel Latte Lath - Isaac Schmidt (Sint-Gall)
 Darian Males - Bradley Fink (Basel)
 Lukas Goertler - Christian Witzig (Sint-Gall)
 Taulant Xhaka - Zeki Amdouni (Basel)
 Taulant Xhaka - Andi Zeqiri (Basel)
 Michael Lang - Darian Males (Basel)
 Meschack Elia - Donat Rrudhani (Young Boys Bern)
 Jean Pierre Nsame - Filip Ugrinic (Young Boys Bern)
 David von Ballmoos - Filip Ugrinic (Young Boys Bern)
 Meschack Elia - Cedric Itten (Young Boys Bern)
 Nicolas Ngamaleu - Cedric Itten (Young Boys Bern)
 Boris Babic - Allan Arigoni (Lugano)
 Julian von Moos - Ricardo Azevedo (Sint-Gall)
 Sylvio Ronny Rodelin - Alexis Antunes (Servette)
 Boubacar Fofana - Samba Diba (Servette)
 Dejan Sorgic - Marco Burch (Luzern)
 Christian Gentner - Dejan Sorgic (Luzern)
 Jean Pierre Nsame - Fabian Rieder (Young Boys Bern)
 Jordan Lefort - Meschack Elia (Young Boys Bern)
 Cedric Itten - Donat Rrudhani (Young Boys Bern)
 Pius Dorn - Mohamed Draeger (Luzern)
 Jeremy Guillemenot - Emmanuel Latte Lath (Sint-Gall)
 Jeremy Guillemenot - Michael Kempter (Sint-Gall)
 Ulisses Garcia - Christian Fassnacht (Young Boys Bern)
 Andy Pelmard - Zeki Amdouni (Basel)
 Milton Valenzuela - Zan Celar (Lugano)
 Mohamed Draeger - Asumah Abubakar-Ankra (Luzern)
 Jeremy Guillemenot - Stefano Guidotti (Sint-Gall)
 Christian Herc - Ayumu Seko (Grasshopper)
 Basil Stillhart - Jeremy Guillemenot (Sint-Gall)
 Lukas Goertler - Emmanuel Latte Lath (Sint-Gall)
 Jeremy Guillemenot - Lukas Goertler (Sint-Gall)
 Basil Stillhart - Lukas Goertler (Sint-Gall)
 Giovanni Sio - Nathanael Saintini (Sion)
 Roman Buess - Matteo Di Giusto (Winterthur)
 Renato Steffen - Boris Babic (Lugano)
 Christian Fassnacht - Kastriot Imeri (Young Boys Bern)
 Christian Fassnacht - Sandro Lauper (Young Boys Bern)
 Jonathan Okita - Aiyegun Tosin (Zurich)
 Nikola Boranijasevic - Aiyegun Tosin (Zurich)
 Aiyegun Tosin - Bledian Krasniqi (Zurich)
 Miroslav Stevanovic - Boubacar Fofana (Servette)
 Christian Fassnacht - Joel Monteiro (Young Boys Bern)
 Meschack Elia - Kastriot Imeri (Young Boys Bern)
 Allan Arigoni - Ignacio Aliseda (Lugano)
 Loris Benito - Vincent Sierro (Young Boys Bern)
 Max Meyer - Ardon Jashari (Luzern)
 Cedric Itten - Lewin Blum (Young Boys Bern)
 Kasim Adams - Andi Zeqiri (Basel)
 Max Meyer - Benjamin Mbunga Kimpioka (Luzern)
 Andi Zeqiri - Darian Males (Basel)
 Hayao Kawabe - Noah Loosli (Grasshopper)
 Zan Celar - Ignacio Aliseda (Lugano)
 Miroslav Stevanovic - Chris Bedia (Servette)
 Chris Bedia - Timothe Cognat (Servette)
 Giovanni Sio - Ylyas Chouaref (Sion)
 Marc Hornschuh - Antonio Marchesano (Zurich)
 Meschack Elia - Fabian Rieder (Young Boys Bern)
 Lukas Goertler - Leon Dajaku (Sint-Gall)
 Chadrac Akolo - Willem Geubbels (Sint-Gall)
 Joaquin Ardaiz - Matteo Di Giusto (Winterthur)
 Wylan Cyprien - Ylyas Chouaref (Sion)
 Zan Celar - Roman Macek (Lugano)
 Pascal Schuerpf - Sofyan Chader (Luzern)
 Aiyegun Tosin - Roko Simic (Zurich)
 Antonio Marchesano - Jonathan Okita (Zurich)
 Kastriot Imeri - Fabian Rieder (Young Boys Bern)
 Ole Kristian Selnaes - Mirlind Kryeziu (Zurich)
 Ousmane Doumbia - Hadj Mahmoud (Lugano)
 Giovanni Sio - Kevin Bua (Sion)
 Max Meyer - Asumah Abubakar-Ankra (Luzern)
 Roman Buess - Samuel Ballet (Winterthur)
 Thibault Corbaz - Florian Kamberi (Winterthur)
 Antonio Marchesano - Aiyegun Tosin (Zurich)
 Giotto Morandi - Bendeguz Bolla (Grasshopper)
 Andi Zeqiri - Zeki Amdouni (Basel)
 Dan Ndoye - Arnau Comas (Basel)
 Andi Zeqiri - Dan Ndoye (Basel)
 Taulant Xhaka - Wouter Burger (Basel)
 Marco Burch - Ardon Jashari (Luzern)
 Loris Benito - Jean Pierre Nsame (Young Boys Bern)
 Pius Dorn - Asumah Abubakar-Ankra (Luzern)
 Jakub Kadak - Ardon Jashari (Luzern)
 Christian Gentner - Sofyan Chader (Luzern)
 Ole Kristian Selnaes - Jonathan Okita (Zurich)
 Moritz Bauer - Timothe Cognat (Servette)
 Fidan Aliti - Jonathan Okita (Zurich)
 David Douline - Theo Valls (Servette)
 Guilherme Schettine - Dominik Schmid (Grasshopper)
 Renato Steffen - Jonathan Sabbatini (Lugano)
 Pascal Schuerpf - Martin Frydek (Luzern)
 Luca Zuffi - Numa Lavanchy (Sion)
 Reto Ziegler - Noah De Queiroz (Lugano)
 Christian Fassnacht - Wilfried Kanga (Young Boys Bern)
 Fabian Schubert - Patrick Sutter (Sint-Gall)
 Lukas Goertler - Fabian Schubert (Sint-Gall)
 Martin Frydek - Marco Burch (Luzern)
 Sylvio Ronny Rodelin - Chris Bedia (Servette)
 Dimitri Cavare - Anto Grgic (Sion)
 Jonathan Sabbatini - Zan Celar (Lugano)
 Denis Will Poha - Joel Schmied (Sion)
 Roman Buess - Samir Ramizi (Winterthur)
 Meschack Elia - Lewin Blum (Young Boys Bern)
 Wouter Burger - Zeki Amdouni (Basel)
 Cedric Itten - Wilfried Kanga (Young Boys Bern)
 Nicolas Ngamaleu - Fabian Rieder (Young Boys Bern)
 Emmanuel Latte Lath - Julian von Moos (Sint-Gall)
 Julian von Moos - Patrick Sutter (Sint-Gall)
 Jean Pierre Nsame - Kevin Rueegg (Young Boys Bern)
 Reto Ziegler - Renato Steffen (Lugano)
 Jean Pierre Nsame - Kastriot Imeri (Young Boys Bern)
 Cedric Itten - Joel Monteiro (Young Boys Bern)
 Christian Herc - Bendeguz Bolla (Grasshopper)
 Mario Balotelli - Musa Araz (Sion)
 Fabian Frei - Wouter Burger (Basel)
 Jordi Quintilla - Emmanuel Latte Lath (Sint-Gall)
 Bendeguz Bolla - Francis Momoh (Grasshopper)
 Tsiy-William Ndenge - Francis Momoh (Grasshopper)
 Kaly Sene - Bradley Fink (Basel)
 Mattia Bottani - Zan Celar (Lugano)
 Mattia Bottani - Maren Haile-Selassie (Lugano)
 Mattia Bottani - Hicham Mahou (Lugano)
 Francisco Rodriguez - Neftali Manzambi (Winterthur)
 Fabian Rohner - Bogdan Vyunnyk (Zurich)
 Lukas Goertler - Daouda Guindo (Sint-Gall)
 Emmanuel Latte Lath - Daouda Guindo (Sint-Gall)
 Asumah Abubakar-Ankra - Sofyan Chader (Luzern)
 Boris Babic - Maren Haile-Selassie (Lugano)
 Cedric Itten - Cheikh Niasse (Young Boys Bern)
 Sylvio Ronny Rodelin - Timothe Cognat (Servette)
 Enzo Crivelli - Dereck Kutesa (Servette)
 Blerim Dzemaili - Aiyegun Tosin (Zurich)
 Milton Valenzuela - Mohamed Amoura (Lugano)
 Denis Will Poha - Filip Stojilkovic (Sion)
 Fabian Schubert - Julian von Moos (Sint-Gall)
 Kevin Bua - Filip Stojilkovic (Sion)
 Giovanni Sio - Anto Grgic (Sion)
 Jean Pierre Nsame - Christian Fassnacht (Young Boys Bern)
 Jeremy Frick - Dereck Kutesa (Servette)
 Hayao Kawabe - Bendeguz Bolla (Grasshopper)
 Patrick Pflucke - Dereck Kutesa (Servette)
 Samir Ramizi - Souleymane Diaby (Winterthur)
 Chadrac Akolo - Daouda Guindo (Sint-Gall)
 Zan Celar - Maren Haile-Selassie (Lugano)
 Mario Balotelli - Luca Zuffi (Sion)
 Musa Araz - Kevin Halabaku (Sion)
 Ylyas Chouaref - Filip Stojilkovic (Sion)
 Numa Lavanchy - Itaitinga (Sion)
 Numa Lavanchy - Filip Stojilkovic (Sion)
 Gregory Karlen - Ricardo Azevedo (Sint-Gall)
 Daouda Guindo - Christian Witzig (Sint-Gall)
 Cedric Zesiger - Filip Ugrinic (Young Boys Bern)
 Giotto Morandi - Dion Kacuri (Grasshopper)
 Musa Araz - Filip Stojilkovic (Sion)
 Renat Dadashov - Tomas Ribeiro (Grasshopper)
 Pius Dorn - Nicky Beloko (Luzern)
 Varol Tasar - Nicky Beloko (Luzern)
 Renat Dadashov - Filipe Ferreira (Grasshopper)

Table by team

Basel
 1.Michael Lang - Bradley Fink
 Darian Males - Arnau Comas
 3.Wouter Burger - Zeki Amdouni
 Fabian Frei - Wouter Burger
 Andi Zeqiri - Zeki Amdouni
 Dan Ndoye - Arnau Comas
 Andi Zeqiri - Dan Ndoye
 Taulant Xhaka - Wouter Burger
 Kaly Sene - Bradley Fink
 Andy Pelmard - Zeki Amdouni
 Michael Lang - Darian Males
 Taulant Xhaka - Andi Zeqiri
 Darian Males - Bradley Fink
 Taulant Xhaka - Zeki Amdouni
 Andi Zeqiri - Darian Males
 Kasim Adams - Andi Zeqiri
Grasshopper
 1.Hayao Kawabe - Renat Dadashov
 Hayao Kawabe - Christian Herc
 Hayao Kawabe - Giotto Morandi
 Petar Pusic - Tomas Ribeiro
 Hayao Kawabe - Francis Momoh
 Tsiy-William Ndenge - Renat Dadashov
 7.Christian Herc - Bendeguz Bolla
 Giotto Morandi - Bendeguz Bolla
 Guilherme Schettine - Dominik Schmid
 Hayao Kawabe - Bendeguz Bolla
 Giotto Morandi - Dion Kacuri
 Renat Dadashov - Tomas Ribeiro
 Bendeguz Bolla - Francis Momoh
 Tsiy-William Ndenge - Francis Momoh
 Guilherme Schettine - Giotto Morandi
 Christian Herc - Francis Momoh
 Guilherme Schettine - Petar Pusic
 Hayao Kawabe - Petar Pusic
 Hayao Kawabe - Noah Loosli
 Christian Herc - Ayumu Seko
 Renat Dadashov - Filipe Ferreira
Lugano
 1.Renato Steffen - Zan Celar
 Renato Steffen - Mohamed Amoura
 3.Jonathan Sabbatini - Zan Celar
 Reto Ziegler - Renato Steffen
 Reto Ziegler - Noah De Queiroz
 Renato Steffen - Jonathan Sabbatini
 Zan Celar - Maren Haile-Selassie
 Mattia Bottani - Zan Celar
 Mattia Bottani - Maren Haile-Selassie
 Mattia Bottani - Hicham Mahou
 Boris Babic - Maren Haile-Selassie
 Milton Valenzuela - Mohamed Amoura
 Boris Babic - Allan Arigoni
 Ousmane Doumbia - Maren Haile-Selassie
 Hicham Mahou - Uran Bislimi
 Zan Celar - Lars Lukas Mai
 Milton Valenzuela - Zan Celar
 Zan Celar - Ignacio Aliseda
 Zan Celar - Roman Macek
 Ousmane Doumbia - Hadj Mahmoud
 Renato Steffen - Boris Babic
 Allan Arigoni - Ignacio Aliseda
Luzern
 1.Max Meyer - Pius Dorn
 2.Pascal Schuerpf - Ismajl Beka
 3.Martin Frydek - Marco Burch
 Jakub Kadak - Ardon Jashari
 Marco Burch - Ardon Jashari
 Pius Dorn - Asumah Abubakar-Ankra
 Christian Gentner - Sofyan Chader
 Pascal Schuerpf - Martin Frydek
 Pius Dorn - Nicky Beloko
 Varol Tasar - Nicky Beloko
 Asumah Abubakar-Ankra - Sofyan Chader
 Dejan Sorgic - Marco Burch
 Christian Gentner - Dejan Sorgic
 Pius Dorn - Mohamed Draeger
 Mohamed Draeger - Asumah Abubakar-Ankra
 Dejan Sorgic - Sofyan Chader
 Mohamed Draeger - Ardon Jashari
 Dejan Sorgic - Ardon Jashari
 Pascal Schuerpf - Marco Burch
 Max Meyer - Asumah Abubakar-Ankra
 Max Meyer - Benjamin Mbunga Kimpioka
 Pascal Schuerpf - Sofyan Chader
 Max Meyer - Ardon Jashari
Servette
 1.Miroslav Stevanovic - Theo Valls
 Miroslav Stevanovic - Timothe Cognat
 3.Sylvio Ronny Rodelin - Chris Bedia
 Moritz Bauer - Timothe Cognat
 David Douline - Theo Valls
 Patrick Pflucke - Dereck Kutesa
 Jeremy Frick - Dereck Kutesa
 Sylvio Ronny Rodelin - Timothe Cognat
 Enzo Crivelli - Dereck Kutesa
 Sylvio Ronny Rodelin - Alexis Antunes
 Boubacar Fofana - Samba Diba
 Dereck Kutesa - Boubacar Fofana
 Steve Rouiller - Patrick Pflucke
 Miroslav Stevanovic - Chris Bedia
 Chris Bedia - Timothe Cognat
 Miroslav Stevanovic - Boubacar Fofana
Sint-Gall
 1.Chadrac Akolo - Jeremy Guillemenot
 2.Chadrac Akolo - Emmanuel Latte Lath
 3.Julian von Moos - Patrick Sutter
 Emmanuel Latte Lath - Julian von Moos
 Fabian Schubert - Patrick Sutter
 Lukas Goertler - Fabian Schubert
 Emmanuel Latte Lath - Daouda Guindo
 Jordi Quintilla - Emmanuel Latte Lath
 Chadrac Akolo - Daouda Guindo
 Gregory Karlen - Ricardo Azevedo
 Daouda Guindo - Christian Witzig
 Lukas Goertler - Daouda Guindo
 Fabian Schubert - Julian von Moos
 Julian von Moos - Ricardo Azevedo
 Jeremy Guillemenot - Emmanuel Latte Lath
 Jeremy Guillemenot - Michael Kempter
 Emmanuel Latte Lath - Isaac Schmidt
 Lukas Goertler - Christian Witzig
 Jeremy Guillemenot - Stefano Guidotti
 Chadrac Akolo - Willem Geubbels
 Lukas Goertler - Leon Dajaku
 Basil Stillhart - Jeremy Guillemenot
 Lukas Goertler - Emmanuel Latte Lath
 Jeremy Guillemenot - Lukas Goertler
 Basil Stillhart - Lukas Goertler
Sion
 1.Itaitinga - Filip Stojilkovic
 2.Dimitri Cavare - Anto Grgic
 Denis Will Poha - Joel Schmied
 Luca Zuffi - Numa Lavanchy
 Mario Balotelli - Musa Araz
 Numa Lavanchy - Itaitinga
 Mario Balotelli - Luca Zuffi
 Musa Araz - Kevin Halabaku
 Ylyas Chouaref - Filip Stojilkovic
 Numa Lavanchy - Filip Stojilkovic
 Musa Araz - Filip Stojilkovic
 Giovanni Sio - Anto Grgic
 Kevin Bua - Filip Stojilkovic
 Denis Will Poha - Filip Stojilkovic
 Wylan Cyprien - Ylyas Chouaref
 Giovanni Sio - Ylyas Chouaref
 Giovanni Sio - Kevin Bua
 Giovanni Sio - Nathanael Saintini
Winterthur
 1.Matteo Di Giusto - Adrian Gantenbein
 2.Roman Buess - Samir Ramizi
 Samir Ramizi - Souleymane Diaby
 Thibault Corbaz - Florian Kamberi
 Francisco Rodriguez - Neftali Manzambi
 Roman Buess - Samuel Ballet
 Neftali Manzambi - Stephan Seiler
 Joaquin Ardaiz - Matteo Di Giusto
 Roman Buess - Matteo Di Giusto
Young Boys Bern
 1.Jean Pierre Nsame - Ulisses Garcia
 Jean Pierre Nsame - Cedric Itten
 3.Wilfried Kanga - Fabian Rieder
 Ulisses Garcia - Cedric Itten
 5.Meschack Elia - Lewin Blum
 Cedric Itten - Wilfried Kanga
 Nicolas Ngamaleu - Fabian Rieder
 Jean Pierre Nsame - Kevin Rueegg
 Jean Pierre Nsame - Kastriot Imeri
 Cedric Itten - Joel Monteiro
 Christian Fassnacht - Wilfried Kanga
 Loris Benito - Jean Pierre Nsame
 Jean Pierre Nsame - Christian Fassnacht
 Cedric Zesiger - Filip Ugrinic
 Cedric Itten - Cheikh Niasse
 David von Ballmoos - Filip Ugrinic
 Meschack Elia - Cedric Itten
 Nicolas Ngamaleu - Cedric Itten
 Meschack Elia - Donat Rrudhani
 Jean Pierre Nsame - Fabian Rieder
 Jordan Lefort - Meschack Elia
 Cedric Itten - Donat Rrudhani
 Ulisses Garcia - Christian Fassnacht
 Jean Pierre Nsame - Filip Ugrinic
 Meschack Elia - Fabian Rieder
 Kastriot Imeri - Fabian Rieder
 Christian Fassnacht - Sandro Lauper
 Christian Fassnacht - Kastriot Imeri
 Cedric Itten - Lewin Blum
 Christian Fassnacht - Joel Monteiro
 Meschack Elia - Kastriot Imeri
 Loris Benito - Vincent Sierro
Zurich
 1.Ole Kristian Selnaes - Jonathan Okita
 Fidan Aliti - Jonathan Okita
 Fabian Rohner - Bogdan Vyunnyk
 Blerim Dzemaili - Aiyegun Tosin
 Antonio Marchesano - Aiyegun Tosin
 Marc Hornschuh - Antonio Marchesano
 Aiyegun Tosin - Roko Simic
 Antonio Marchesano - Jonathan Okita
 Ole Kristian Selnaes - Mirlind Kryeziu
 Jonathan Okita - Aiyegun Tosin
 Nikola Boranijasevic - Aiyegun Tosin
 Aiyegun Tosin - Bledian Krasniqi